top of page

חזרה לשיטות טיפול

 

מנַחים משחררים (Positional Release)

המנַחים המשחררים הינה שיטה עדינה ונטולת כאב המסוגלת להרגיע באופן דרמטי שריר או רקמה מתוחים בתוך דקות. השיטה יעילה במיוחד כאשר יש מתח ורגישות רבים, כאשר כל נגיעה קלה במקום תעורר כאב.

 

השיטה עובדת כך: ראשית נחפש נקודה רגישה ללחיצה. הנקודות לא חייבות להיות כואבות במהלך תנועה או במהלך היום-יום אך מטפל מיומן יוכל לזהות אותן באמצעות שינוי טקסטורה ודיווח על כאב בעת לחיצה בינונית.

 

כעת נבצע באופן פאסיבי (כלומר כאשר המטופל רפוי ככל הניתן) פעולה ההפוכה למתיחה: קיצור של הרקמות סביב לנקודה. כמו כן נוסיף דחיסה של המפרקים הסמוכים.

 

למשל בשביל לשחרר את שריר הסרעפת הנשימתית, המטפל מחפש נקודה רגישה במיוחד ובעלת טקסטורה לא-נורמלית (מחוספסת) באזור. המטפל מרים את ברכיי המטופל כלפיי החזה כדי לקצר את שרירי הבטן ולוחץ את הצלעות כלפי מטה ופנימה. ניתן גם להרים את הראש והכתפיים של המטופל בעזרת כריות.

 

דוגמה נוספת: כדי לשחרר שריר מכווץ סביב חוליות הגב התחתון המטפל מאתר הנקודה וכאב המטופל שוכב על הבטן המטפל מרים את אחת מרגליו ובנוסף מפעיל לחץ דרך הברך של עצם הירך לכיוון האגן ועמוד השדרה. ניתן להוסיף לכך דחיסה של שרירי עמוד השדרה מלמעלה במורד עמוד השדרה כלפי אותה נקודה.

 

עתה הגענו אל המנח המשחרר, כלומר, קיצור של הרקמה ודחיסת המפרקים מסביב תוך תמיכה מקסימלית במטופל אשר נשאר פסיבי. עתה יש להחזיק מנח זה 10-180 שניות (דקה וחצי בממוצע). תוך כדי החזקת המנח המטפל שומר על מגע עם הנקודה הכאובה אותה ברצונו לשחרר. הלחץ על הנקודה עצמה צריך להיות מנימילי; הוא מאפשר למטפל לחוש בשינויים ברמת המתח בנקודה ולמטופל לחוש בירידה ברמת הכאב. תוך כדי מבצע המטפל כיוונונים עדינים בשביל לשמור על המנח בו רמת המתח והכאב הם המינימליים. ניתן להוסיף לכך הנעות עדינות, נשימות עמוקות מצד המטופל וכיווצים איזומטריים מצד המטופל.

 

באופן מיידי לאחר ביצוע המנח המשחרר תהיה ירידה ברמת המתח באזור, ירידה ברמת הכאב, ושיפור בטווח התנועה – אף על פי שלא בוצעה מתיחה! עם זאת, ולמרות שהטיפול בשיטה זו אינו כואב, ייתכן והמטופל יחוש בכאב למשך כמה ימים לאחר הטיפול בשל שינוי באיזון השרירים.

 

לאחר שהושגה הרפייה מספקת ניתן להמשיך לטפל בשיטות אחרות באותו האזור כגון מתיחה, עיסוי עמוק, הנעת מפרקים ושחרור מיופאשיאלי בשביל לטפל במתח ברבדים נוספים. אולם, פעמים רבות הטיפול במנחים המשחררים הוא זה שעושה את ההבדל בין מטופל שמגיע עם כאב וקושי בתנועה ובין מטופל שיוצא מרוצה ובמצב הרבה יותר טוב.

 

כיצד זה עובד?

 

אחת הסברות היא כי המנח המשחרר מרגיע את קולטני המתיחה בשריר ואלא מפסיקים לשדר מצוקה. לכן נרגעים גם קולטני הכאב וחדלה פעילות מוגברת של המערכת החיסונית, במקרה בו קיימת פעילות דלקתית באזור.

 

היסטוריה

 

בשנות השישים של המאה העשרים החלו להתפשט באוסטאופתיה האמריקאית מספר שיטות טיפול בעלות עיקרון דומה, אשר כונה "הגישה הלא ישירה". הן נקראו כך היות והגישה הנפוצה עד אז הייתה למתוח את המקוצר ולא לקצר אותו עוד יותר. אחת השיטות היא ה-Strain-Counterstrain של לורנס ה. ג'ונס ואחרת היא 'הטכניקה הפונקציונלית' של הארולד הובר. גם וויליאם סאת'רלנד, ממציא הקרניו-סקראל, טיפל בגישה זו, ויש הטוענים כי גם איי. טי. סטיל, מייסד האוסטאופתיה. 'המנחים המשחררים' היא סינטזה ושכלול של גישות אלו, כפי שנמסרה למטפלים במגע שאינם אוסטאופטים, במיוחד מטפלים בעיסוי רפואי ופיזיותרפיסטים-ידניים.

 

עם זאת, קשה להאמין שהאוסטאופטים היו הראשונים שעלו על עיקרון כל כך פשוט ועם זאת אפקטיבי באופן מיידי. סביר להניח, על רקע העובדה ששיטות עיסוי שונות ומגוונות התפתחו בנפרד במקומות שונים בעולם לאורך כל ההיסטוריה, כי גם שיטה זו שימשה מטפלים רבים אשר גילו אותה באופן עצמאי. אולם, אם הם לימדו זאת באופן שיטתי, לא נותר לכך תיעוד.

bottom of page