top of page
טיפול בגב תחתון

חזרה למידע על עיסוי רפואי

עיסוי רפואי - האם זה עובד?

לפעמים קשה לאנשים להאמין שכמה לחיצות מדוייקות במיקום, משך זמן והעוצמה הנכונים, מתיחות המבוצעות ביד מיומנות ושאר מניפולציות של המפרקים והרקמות הרכות יכולות בשעה קלה לשחרר אדם מכאבים עזים הנמשכים, ימים, שבועות, ואפילו שנים! לאנשים נדמה שעבור בעיות חמורות דרושים אמצעים כמו זריקות, ניתוחים, תרופות חזקות או לכל הפחות משטר תרגילים רציני. מה מטפל אחד עם זוג ידיים טובות יכול לעשות, מעבר לשחרור כמה שרירים תפוסים?

טעות נוספת היא ההנחה שכאבים רציניים או מתמשכים בהכרח נובעים מנזק בלתי הפיך לרקמות הגוף: "זה חייב להיות פריצת דיסק, קרע ברצועה, או אולי דלקת!"... לא כך הוא, פעמים רבות מדובר ב"סתם" שריר "תפוס", רמת מתח גבוהה במיוחד ובחוסר איזון ומגבלות מפרקיות המשפיעות על היציבה והתנועה. אולם גם כאשר קיים נזק בלתי הפיך ברקמה או דלקת פעילה ניתן לטפל בבעיה באמצעות עיסוי רפואי. פריצות דיסק ובלטים, שחיקת סחוס, נזקים לרצועות והמפרקים והסתיידויות בגידים והשרירים קיימות גם אצל אנשים שאינם סובלים מכך כלל. היכולת של גופם לפצות על כך ולהמשיך לנוע למרות הנזק והבלאי היא שמונעת מהם כאבים ומגבלות ואת יכולת זו ניתן לשפר גם אצל מי שסובל מכאבים עזים לאורך זמן ממושך ובכך לעתים אף למנוע ניתוח.

דבר תכל'ס! מהם אחוזי ההצלחה שלך?

אני מעריך שכאשר מדובר בבעיית שלד-שריר קלה עד בינונית אני מצליח לעזור ל90%-95% מן המקרים. זאת בתנאי שהטיפול אכן ממוקד בבעיה, שהמטופל הגיע למספר טיפולים ובתדירות כפי שהמלצתי ועקב אחר ההנחיות וההמלצות שלי.

כיצד נראה השיפור?

  • לעתים מדובר בשיפור מהיר ומיידי בתום טיפול אחד.

  • לעתים השיפור מורגש יום או יומיים לאחר הטיפול, לפעמים לאחר החמרה זמנית או כאבים במקומות אחרים שנגרמים בשל שינוי וחיפוש של הגוף אחר איזון שרירים חדש.

  • לעתים ישנו שיפור האורך זמן, אולי חודש או חודשים יותר. במתיקרים כאלה נראה בדר"כ עלייה כללית עם נפילות קטנות יותר לאורך הדרך.

  • לעתים רבות מדובר בבעיה הנוצרת באופן יום-יומי בשל נסיבות חיי של המטופל. סביבת עבודה בעייתית ולא מותאמת אגרונומית, עיסוק בספורט תובעני, קשיים ביחסים או גורמים נפשיים וליקויים יציבתיים קשיחים ובלתי ניתנים לשינוי הם דוגמאות שכיחות. במקרים כאלו ביכולתי רק להקל באופן זמני ודרושים טיפולי תחזוקה שוטפים, בתדירות המתאימה למטופל.

  • לעתים הטיפול בעיסוי רפואי עוזר רק עד גבול מסויים, למשל להוריד רק 90% או 80% מן הכאב או מגבלת התנועה. במקרים כאלה, אם רוצים לראות שיפור נוסף ייתכן ודרוש טיפול או מטפל אחר (אולי כיוון נפשי או אקטיבי יותר) או שדרוש זמן בשביל לתת לגוף לטפל בעצמו.

מה קורה במקרים בהם הטיפול לא מצליח להראות תוצאות?

  • ייתכן כי הטיפול המנואלי אינו המתאים ביותר ודרוש חיזוק אקטיבי כללי; יש לשקול גם שינוי תזונתי, טיפול רגשי או שינוי אחר בחיים.

  • ייתכן רקע של מחלה ראומוטולגית לא מאובחנת, התחלה של מחלה נוירולוגית, מחלה ניוונית, מחלה פנימית או גידול. אני לא רופא ולא תמיד יכול לזהות חשד למחלה, אחת וכמה כאשר גם רופאים טועים פעמים רבות ואינם מזהים את המחלה. במקרה של מחלות ראומטולוגיות ובמיוחד פיברומיאלגיה, הטיפולים בעיסוי רפואי יכולים להקל על הסימפטומים אצל חלק מן המטופלים.

  • כאשר ישנו חוסר אמון עיקש של המטופל במטפל או בשיטת הטיפול הדבר יכול למנוע זיהוי נכון של מקור הבעיה או טיפול אפקטיבי; מאידך, כאשר ישנה ציפיית-יתר להצלחה מוחלטת בטיפול אחד, האכזבה מן התוצאות הלא מושלמות עשוייה להתפרש ככשלון של הטיפול. בעיה נוספות המוכרת לי הוא רצון של מטופלים לטפל בבת-אחת במספר בעיות או "בכל הגוף", כלומר מעוניינים לשלב טיפול תחזוקה וטיפול נעים ומנהנה עם טיפול בעייה ספציפית. כאשר לא נותנים לטפל ולא מבינים את ההתייחסות הרצינית הדרושה לכך איך מצפים לתוצאות?

  • צריך להודות שישנם מקרים המתאימים מאוד לטיפול בעיסוי רפואי אשר אינם זוכים למענה מתאים בשל חוסר ידע או טעות גרידא בזיהוי של המטפל. ראיתי מטופלים אשר היו אצל מטפלים טובים ורבים ורק אני הצלחתי לעזור להם; אך היו לי גם מטופלים אשר נכשלתי מלעזור להם ואחר כך שמעתי מהם כי מטפל אחר הצליח. זה קורה וזה לגיטימי - כולנו בני אדם ולכולנו כוונות טובות. נכון שאנחנו בתחום הזה גובים תשלום לפי מספר ואורך הטיפולים ולא לפי הצלחה ובמקרים של חוסר הצלחה זהו המטופל שמשלם את המחיר בזמן, סבל וכסף; אולם גם המוניטין של המטפל נפגע כך שאתם יכולים לסמוך על זה שהמטפל שלכם עושה את מיטב מאמציו לטפל בצורה היעילה ביותר שביכולתו.

אם רואים לאחר 2-3 טיפולים שאין כיוון ברור של שיפור (אלא אם היעד הוא שינוי ביציבה והמטפל נראה אובד עצות אך אינו מציע מטפל או טיפול אחר - זה הזמן לשקול זאת בעצמכם.

bottom of page