top of page

 

האם ניתן לשפר את היציבה באמצעות עיסוי רפואי?

 

תשובה הקצרה: כן. במקרים רבים ניתן להשיג באמצעות עיסוי רפואי שיפור ניכר לעין ומורגש ביציבה; כדי לתחזק את השיפור ולהשיג שיפור נוסף דרוש גם תרגול מסור של תרגילים המעירים ומכניסים לפעולה את השרירים החלשים ומודעות יום-יומית ליציבה.

 

תשובה מעט יותר ארוכה: כן, באמצעות עיסוי רפואי ותרפיה מנואלית ניתן להאריך שרירים קצרים, לעורר שרירים רדומים, לשחרר הידבקויות פאסיאליות, לרכך רקמות צלקתיות, להניע מפרקים נעולים ולעורר תבניות נשימה איכותיות ויעילות יותר. כל אלה מאפשרים לגוף למצוא בעצמו יציבה זקופה וסימטרית יותר, איכותית וחסכנית באנרגיה.

 

לעיתים ניתן לראות כבר לאחר טיפול אחד התקדמות דרמטית וניכרת לעין, במיוחד לאחר שנים של תרגול שיטות לטיפוח היציבה כגון יוגה, פלדנקרייז, שיטת אלכסנדר וכד', בהן לא הושגה התקדמות פתאומית. זאת משום שהטיפול הידני, באמצעות הפעלת לחץ נקודתי ומדוייק על האזורים המקוצרים, מסוגל לפתוח אותם במהירות וביעילות בעוד שהתרגול הגופני, מדוייק, עדין ומחוכם ככל שיהיה, מתקשה להגיע ל"נקודות עיוורות" אותן האדם מפספס בקלות. עם זאת, בכל המקרים, בכדי להשיג שיפור ביציבה ובכדי לתחזק את השיפור, יהיה דרוש שימוש במודעות יום-יומית ליציבה ותרגול אישי.

 

העיסוי הרפואי כטיפול בבעיות יציבה הינו כלי מדהים ואפקטיבי, אולם יסייע רק למי שנחוש לשפר את יציבתו בכוחות עצמו.

 

כמה זמן יידרש בכדי להשיג שיפור מניח את הדעת?

שיפור משמעותי וניכר לעין ניתן לראות לרוב כבר לאחר 1-3 טיפולים. במקרים של אנשים נוקשים במיוחד או כאלו הסובלים מכאבים ורגישות רבים מאוד ייתכן ויידרשו מספר טיפולים רבים יותר בטרם נראה תוצאות. תוצאות מהירות נראה במיוחד אם המטופל כבר מתרגל מזה זמן מה פעילות המשפיעה על היציבה. אם למטופל אין ניסיון רב בעבודה-עצמית על היציבה, אני יכול לסייע במתן תרגילים, אולם בעיני דרושה מסגרת תרגול אינטנסיבית ועזרה מקצועית של לפחות פעמיים בשבוע בנוסף על התרגול העצמי.

 

לעולם לא נוכל להגיע ליציבה מושלמת ותמיד תהיה עבודה נוספת לעשות, אך ניתן להשיג שיפורים ואף שיפורים דרמטיים. כדי להגיע לפתיחה משמעותית של קיצורים והידבקויות בכל הגוף ולהשיג שיפור שגם יחזיק, יידרשו לי 10 טיפולים לפחות ועד 40. אחר כך התרומה של הטיפול לשיפור היציבה תהיה פחות דרמתית וסביר שהמטופל יסתפק בטיפולים תקופתיים בלבד; את התרגול הגופני העצמאי ואת המודעות צריך יהיה להמשיך למשך כל החיים.

 

אינטגרציה מבנית

שיטת האינטגרציה המבנית של איידה רולף, המכונה גם "רולפינג", היא שיטה לטיפול ביציבה באמצעות עיסוי מיופאשיאלי עמוק תוך כדי ביצוע תנועות אקטיביות על-ידי המטופל. השיטה נועדה להביא לשיפור כללי של היציבה באמצעות מעבר על כל השרירים בגוף במשך עשרה טיפולים, כאשר כל טיפול מתמקד באזור אחר. לפני ואחרי כל טיפול מתבצע אבחון יציבה, על מנת לראות היכן יש לשים את הדגש. על פי מפתחת השיטה, השיפור נותר גם לאחר גמר הטיפולים ולמעשה המצב ממשיך להשתפר בחודשים שבגמר הסדרה, היות והגוף ממשיך להתארגן מחדש באופן טוב יותר הודות לשחרור הקיצורים בפאשיה והדברים שלמד במהלך הטיפולים. כמובן שמטרת הטיפולים אינה רק יציבה הנראית זקופה ונינוחה יותר, אלא הרגשה טובה יותר של המטופל ואיכות חיים טובה יותר.

 

עשרת הטיפולים באינטגרציה מבנית מסודרים כך:

טיפול ראשון: בית החזה ושרירי הנשימה.

טיפול שני: כפות הרגליים והקרסוליים.

טיפול שלישי: הקו הצידי: המותניים, צידי בית החזה וצומת צוואר-כתף.

טיפול רביעי: הקו הפנימי: השרירים העמוקים של השוקיים, השרירים המקרבים של הרגליים (הירכיים הפנימיות), המפשעות וריצפת האגן.

טיפול חמישי: הקו הקדמי: השוקיים הקדמיות, הירכיים הקדמיות והבטן.

טיפול שישי: הקו האחורי: השוקיים האחוריות, הירכיים האחוריות, הישבנים והגב.

טיפול שביעי: הצוואר, הראש והלסת.

טיפולים שמיני עד עשירי: אינטגרציה של הטיפולים הקודמים. בשביעי מתמקדים בדר"כ בפלג הגוף התחתון, בשמיני בפלג הגוף העליון והידיים ובעשירי בכל הגוף.

 

אישית כמטפל איני אוהב להיצמד לתבניות מוגדרות מראש המיועדות לכל המטופלים. לכל אדם הצרכים שלו ואצל רבים עשרה טיפולים אינם מספיקים כאשר מדובר בשינוי היציבה. אני משתמש בכלים של האינטגרציה המבנית ונעזר במבנה הסדרה הכללי, אולם אני משלב זאת עם כלים רבים נוספים ועובד על-פי סדר ייחודי לכל אדם.

 

חזרה לשיקום יציבה - סדרת מאמרים

bottom of page