top of page
כאב בלסת
לחיצה על המסאטר.jpg
ערסול העורף_edited.jpg
טיפול ב tmj
שחרור הסטרנו-קליידו-מסטואיד

תסמונת מפרק הלסת

מפרק הלסת (TMJ: Tempo-Mandibular Joint) מחבר את עצם הלסת לעצם הרקה בגולגולת. הוא ממוקם סמוך אל תנוך האוזן. זהו אחד המפרקים הפעילים והתנועתיים ביותר בגוף. "תסמונת מפרק הלסת" היא שם כללי לכאבים באזור. הכאבים מופיעים בדרך כלל הן בעת פעילות של המפרק (דיבור ובמיוחד לעיסה) והן מנוחה – כלומר הם מלווים את הסובל מהם במהלך היום. מדובר לרוב בכאב כרוני הנמשך לעיתים שנים ארוכות.

 

חלק גדול מן האוכלוסייה סובל מתסמונת מפרק הלסת במידה זו או אחרת, 20%-30%, אולם אחוז האנשים אשר פונים לעזרה מקצועית נמוך בהרבה. הכאבים מתוארים פעמים רבות ככאבים באזור האוזן, כאבים בלסת או כאבים בלחיים. הכאב בדרך כלל הינו כאב עמום, חם או שורף, קשה למיקום, ומחמיר בתקופות לחץ. לרוב הכאב ממוקד יותר באחד הצדדים.

 

במקרים רבים לסובלים מתסמונת זו היסטוריה של חריקות שיניים או נקישות שיניים במהלך הלילה החל מילדות.

 

תסמינים וסימנים

כאב הוא כאמור התסמין העיקרי. תסמינים וסימנים אפשריים נוספים :

 • קליקים בעת פתיחה וסגירה של הפה.

 • תנועה לא סימטרית של הלסת בעת פתיחה וסגירה (לרוב המטופל אינו מבחין בכך בעצמו אולם אני בודק זאת לצורך מעקב אחר התקדמות הטיפול).

 • היתקעות של הלסת במצב סגור או פתוח לכמה רגעים.

 • מגבלת תנועה ביכולת לפתוח את הלסת; לחילופין, במקרים רבים ניתן למצוא גמישות יתר של המפרק.

 • שחיקת הסחוס ודלקת במפרק הלסת.

 • נפיחות קלה באזור הלחיים.

 • מתח צווארי רב.

 • כאבי ראש.

 • טינטון.

 

הגורמים להופעת תסמונת מפרק הלסת

שני הגורמים העיקריים הם מתח נפשי ויציבה לקויה. ישנן ראיות חלשות שמראות כי גם תאונת צליפת-שוט יכולה להוביל להופעת הכאבים.

 

יציבה לקויה גורמת למתח רב באזור היות ומנח קדמי של הגולגולת גורמת ללסת התחתונה לסגת לאחור והדבר משנה את מיקומה הטבעי. למידע נוסף קראו על סינדרום ה-X העליון.

 

בנוגע למתח נפשי, ניתן לשאול מדוע דווקא הוא מתמקד באזור זה? אצל אנשים שונים מופיע לחץ נפשי באזורים שונים. מניסיוני, אצל הסובלים מתסמונת זו ניתן למצוא לרוב תכונות מובהקות של הישגיות. ייתכן כי החרדה מכישלון ומהצלחה היא זו שגורמת לשחיקת שיניים וכאב במפרק הלסת.

 

הטיפול בתסמונת מפרק הלסת באמצעות עיסוי רפואי

ישנם מספר שרירים שפועלים על האזור. אצל הסובלים מכאבים באזור אצפה למצוא רגישות רבה למגע ולמרקם מחוספס ולא-סדיר בחלק מהם. אני מטפל בשרירים אלה באמצעות לחיצות על נקודות טריגר ושחרור מיו-פאשיאלי. החשובים שבהם הם שריר המָסֵטֵר ושרירי הפטריגויד המצויים בתוך הלחי. קבוצת שרירים אלו הם החזקים ביותר בגוף ביחס לגודלם ואוגרים מתח רב ולכן הטיפול בהם חייב להיות יסודי וסבלני. אני מבצע בהם עיסוי אינטרה-אוראלי, כלומר עבודה עם כפפה חד-פעמית מתוך ומחוץ לחלל הפה. עבודה זו מלווה בכאב נסבל ולרוב מורגשת הקלה בכאב כבר בזמן הטיפול. מניסיוני זהו הכלי היעיל ביותר להורדת מתח באזור ונותן תוצאות טובות המחזיקות לאורך זמן.

שרירים ואזורים אחרים הקשורים לטיפול בתסמונת:

 • שריר הטֵמפורליס, המצוי לצידי הגולגולת מעל האוזניים.

 • שריר הפְּלַטיזמה, שריר שטחי המכסה את כל החלק הקדמי של הצוואר והחלק התחתון של הסנטר.

 • סטרנו-קליידו-מסטואיד, שריר גדול ובולט בחלק הקדמי של הצוואר, אשר יכול בעצמו להקרין אל אזור הלסת והאוזן.

 • עבודה כללית על הצוואר, הראש והפנים ועל מוקדי מתח אחרים בהתאם לצורך.

לרוב דרושים 5-6 טיפולים בשביל להשיג ירידה משמעותית ברמת הכאב אשר תחזיק לאורך זמן. היות והבעיה היא כרונית ונובעת מדפוסי יציבה, התנהגות וטיפוס-אופי היא נוטה לחזור, אך טיפולים תקופתיים, במיוחד בתקופות מתוחות, מראים יעילות רבה בשיכוך הכאב.

טיפול עצמי

טיפול עצמי מומלץ הוא למידת ותרגול שיטות הירגעות, כגון מדיטציה, צ'י קונג, הרפיית שרירים הדרגתית ועוד. כמו כן מומלץ לבצע עיסוי-עצמי של האזור (ראו סרטון למטה). אני מדגים ומלמד בקליניקה את שניהם בעת הצורך.

דרכי טיפול אחרות

עיסוי רפואי הוא כלי מהיר, זמין, בטוח ויעיל לטיפול בתסמונת מפרק הלסת, אולם מדובר בבעיה נפוצה מאוד ולכן שיטות הטיפול בה מגוונות מאוד. בין היתר הן כוללות:

 • תרופות אנטי-דלקתיות ומשככי כאבים.

 • סד ליליה למניעת שחיקת שיניים.

 • תרפיה קוגניטיבית-התנהגותית.

 • ביו-פידבק, היפנו-תרפיה ושיטות הירגעות נוספות.

 • טיפול באולטרה-סאונד, TENS, לייזר רך וזריקות לשרירים ולמפרק עצמו.

 • מניפולציה ידנית של מפרק הלסת.

 • מתיחות למפרק הלסת ותרגילי פיזיותרפיה ללסת.

 • ניתוחים אורטופדיים ופרוצדורות אורטודנטיות.

 

עדויות / המלצות

"ליאיר הגעתי לאחר 7 שנות כאבים בלסת - TMJ. זאת, לאחר טיפולים רבים שנמשכו שנים - פיזיותרפיה, דיקור סיני, משככי כאבים נרקוטיים ועוד. כאחד ששרוי בלחץ יומיומי עצום מתוקף השגרה אותה אני חי, לא האמנתי כי הטיפול באמת יתרום להפחתת הכאבים. הטיפולים המסורים של יאיר הוכיחו את עצמם כמועילים יותר מכל טיפול אחר בו התנסיתי קודם לכן, ועזרו להפגת המתח נפשי שהצטבר במשך שנים ארוכות. אין לי ספק כי אמשיך לפקוד את הקליניקה של יאיר גם בהמשך. ממליץ בחום!" - אפיק, 26

4.1.16

 

"שלום שמי משה 24.

יותר מחצי שנה סבלתי יום יום מכאבי לסתות וראש, משהו שהרס לי את האיכות חיים. לקחתי כדורים, עשיתי פיזיותרפיה בקופה, ישנתי עם סד לילה חצי שנה אבל כלום לא עזר. עד שיום אחד שוטטתי באינטרנט והגעתי איך שהוא משמיים ליאיר. על הטלפון הראשון גיליתי בן אדם מדהים וקשוב שמבין את הכאב שלך, שנתן לי יחס אישי. כבר מהטיפול הראשון ראיתי שינוי אבל זה לא הוקוס פוקס צריך קצת סבלנות והיא משתלמת. בכל טיפול שעבר הרגשתי הרבה יותר טוב והייתי מגיע מירושלים כל שבוע ולפעמים פעמיים רק בגלל שהרגשתי את השינוי שחל בי מטיפול לטיפול והיום ברוך השם אפשר להגיד שאני מאחורי זה ועל זה מגיע לך תודה, תודה ששיפרת לי את איכות החיים ועזרת לי להיפטר מהכאבים התמידיים."

9.6.17

מירה לידסקי, 55

"לפני כחודש וחצי התחילו לי לחצים נוראים באוזניים, כאבים חזקים באזור הפנים ובאזור מפרק הלסת. הכאבים היו נוראים והלחץ באוזניים הוציא אותי לחלוטין מאיזון וחשבתי שהנורא מכל קרה לי. הלכתי לרופא פה ולסת והוא הפנה אותי לפיזיותרפיה שממש לא עזרה לי. שוטטתי באינטרנט וחיפשתי בכל מקום אפשרי עזרה, רק שמישהו יעזור לי עם הכאב הנוראי הזה. למזלי הגעתי לאתר של יאיר והחלטתי ללכת אליו לטיפול (בין כל הטיפולים שניסיתי).

יאיר המקסים כבר בטיפול הראשון הסביר לי שנתפסו לי השרירים בפנים ובצוואר כתוצאה מלחץ נפשי. העיסוי של יאיר ממש עזר לי מאד, בהתחלה הכאבים בפנים נעלמו ולאט לאט הלחץ באוזניים. כמובן שזה תהליך שלוקח זמן וסבלנות. שמחה מאד שהתמזל מזלי והגעתי די מהר ליאיר שעזר לי להפחית את הכאב הנוראי הזה."

28.2.20

bottom of page